İşte pkk'ya sırtını dayayanların son hali

Dün geceden şu saate kadar olan gelişmeleri saniye saniye sizler için hazırladık. İşte pkk'ya sırtını dayayanların son hali

İşte pkk'ya sırtını dayayanların son hali

Dün geceden şu saate kadar olan gelişmeleri saniye saniye sizler için hazırladık. İşte pkk'ya sırtını dayayanların son hali

İsmail Tunç
İsmail Tunç
04 Kasım 2016 Cuma 18:11
İşte pkk'ya sırtını dayayanların son hali

HDP'den arka arkaya son dakika haberler geliyor. Gözaltına alanın partinin flaş isimleri tutuklanıyor. İlk tutuklama kararı HDP Grup başkan vekili İdris Baluken için verildi. Hükümet kanadından ise Mehmet Ali Şahin 'tutuklanmasınlar' mesajı geldi. 
Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Sırrı Süreyya Önder, Gülser Yıldırım ve Selma Irmak için de tutuklama istendi. İşte HDP gözaltılarında son durum;

FLAŞ!SIRRI SÜREYYA ÖNDER'DEN İLK AÇIKLAMA

 Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Sırrı Süreyya Önder'den ilk açıklama geldi. Önder, ''Bu sivil, siyasi iradeye vurulmuş çok önemli bir darbe'' yorumunda bulundu.
Önder şöyle devam etti:
"Bizim için çok fazla bir anlam da ifade etmiyor (Serbest bırakılmak). Bütün arkadaşlarımız tutuklanmaya başladılar. Bu sivil, siyasi iradeye vurulmuş çok önemli bir darbe ve ortak yaşam umudumunu çok körelten bir şey. Duygularım şu anda bundan ibaret."

KİMLER TUTUKLANDI KİMLER SERBEST KALDI?

HDP genel başkanı da dahil 12 vekil gözaltına alınmıştı. Saat 16.30 itibariyle son durum şöyle;

SERBEST KALAN HDP'LİLER
-Ziya Pir (adli kontrol şartıyla)
-Sırrı Süreyya Önder (adli kontrol şartıyla)
TUTUKLANAN HDP'LİLER
-Selahattin Demirtaş
- Figen Yüksekdağ
-İdris Baluken
-Leyla Birlik
-Nursel Aydoğan
TUTUKLAMA İSTEMİ OLANLAR
-Gülser Yıldırım
-Selma Irmak


FLAŞ!SIRRI SÜREYYA ÖNDER İÇİN SÜRPRİZ
Gözaltında olan Sırrı Süreyya Önder mahkemede sürpriz yaşadı. Savcılık tutuklanması istemiyle sevketmişti. Ancak ifadesini alan hakim Sırrı Süreyya Önder için tutuklama kararı vermedi. Sırrı Süreyya Önder adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Serbest kalan bir diğer vekil de  Ziya Pir olmuştu.

İKİ HDP MİLLETVEKİLİ DAHA TUTUKLANDI SON DURUM

HDP'de tutuklama haberleri arka arkaya geliyor. İdris Baluken'in ardından partinin kadın vekillerinden Leyla Birlik ve Nursel Aydoğan da tutuklandı.

OSMAN BAYDEMİR : BU BİR İÇ SAVAŞ SENARYOSU
HDP milletvekillerinden 'iç savaş'lı açıklamalar geliyor. Bu açıklamalardan birini de BBC üzerinden Osman Baydemir yaptı. Baydemir "Bugün hükümetin darbesi aynı zamanda bir iç savaş senaryosudur ve provokasyonudur" dedi. 

HDP'den iç savaşlı gözaltı açıklaması Baydemir dedi ki...

FLAŞ!DEMİRTAŞ HAKİME NE DEDİ KARAR NE?

Tutuklanma istemiyle mahkemeye sevkedilen HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ifade vermeyi reddetti. Demirtaş hakime; "Hiçbir sorunuza cevap vermeyeceğim. Sizden bir talebim de yok" dedi. Selahattin Demirtaş hakkındaki karar bekleniyor. HDP grup başkan vekili İdris Baluken tutuklandı. Demirtaş için de böyle bir karar çıkabilir.

HDP gözaltı Selahattin Demirtaş'ın evinden alındığı görüntüler

DİYARBAKIR ADLİYE ÖNÜ KARIŞTI YENİ GÖZALTILAR
 HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eş Başkanı Figen Yüksekdağ'ın tutuklanma istemiyle sevkedildiği Diyarbakır adiyesinin önü karıştı. DBP eşbaşkanı Sebahat Tuncel ile birlikte Figen Yüksekdağ'ın eşi Sedat Şenoğlu ile danışmanı danışmanı Olcay Çelik gözaltına alındı.

Üç gözaltı haberi daha! Sebahat Tuncel de aralarında

FLAŞ HDP'YI SARSAN TUTUKLAMA KARARI

HDP'ye terör operasyonunda ilk tutuklama haberi geldi. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken tutuklandı.
Baluken HDP Genel Merkezi'nde kargaşa sırasında gözaltına alınmış ve polis aracına bindirilirken kafasına dokunulduğunda çılgına dönmüştü.
Sırrı Süreyya Önder de tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi.
Gülser Yıldırım için de savcılık tutuklama istedi. Yıldırım mahkemeye mahkeye sevk edildi verilecek karar bekleniyor.
hdp gözaltı haberleri son dakika listesi
HDP'de Sehattin Demirtaş başta olmak üzere 12 milletvekili gözaltına alındı. HDP'li vekiller ifadeye vermeye gitmedikleri için alındılar.

AKPARTİŞAHİN : TUTUKLAMA OLMASIN

AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin gözaltıların tutuklamayla neticelenmemesini istedi. Şahin şunları söyledi;
-Haklarındaki iddialar davaya dönüşüp kesinleşene kadar milletvekilleriyle ilgili bir tutuklama kararı verilmemesinin daha doğru olacağı kanaatindeyim. 

HDP gözaltıları son dakika İdris Baluken kararı!

Gözaltına alınan HDP'liler arasından Hakkari Milletvekili Selma Irmak için de tutuklama istendi. İfadesini alan savcılık sorgunun ardından Selma Irmak'ı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile birlikte şu ana kadar 3 isim hakkında tutuklama istendi. 1 HDP'li vekil ise serbest bırakıldı.

FLAŞ!FİGEN YÜKSEKDAĞ TUTUKLANACAK MI?

Savcılık ifadesi tamamlanan Figen Yüksekdağ mahkemeye sevkedildi. Savcılık HDP eşbaşkanı Yüksekdağ için tutuklama talebinde bulundu.

İFADESİNDE NE DEDİ?

Figen Yüksekdağ ifadesinde "Erdoğan emretti diye başlatılan bu yargı tiyatrosunda figüran olmayı kabul etmiyorum!" dedi. Mahkemenin Figen Yüksekdağ için vereceği karar bekleniyor.

FLAŞGÖZALTINDAKİ HDP'Lİ VEKİLLERDEN BİRİ SERBEST

Gözaltına alınan 12 HDP'li hakkında son dakika haberler gelmeye devam ediyor. HDP Milletvekili Ziya Pir savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Selahattin Demirtaş tutuklanma istemiyle mahkemede. Sırrı Süreyya Önder ve Figen Yüksekdağ'ın savcılık sorguları ise sürüyor.


HDP'den gözaltılara ilişkin açıklama Osman Baydemir'den geldi. Baydemir şunları söyledi;
-Erdoğan’a sesleniyorum! Bizi değil tutuklamak, mengeneye de koysan, özgürlük taleplerimizden asla vazgeçmeyeceğiz! Bizde iki emanet var, biri Allah’ın verdiği can, diğeri halkımızın verdiği temsiliyet. Bu emaneti kimsenin alma hakkı yok.

HDP'den iç savaşlı gözaltı açıklaması Baydemir dedi ki...

FLAŞSELAHATTİN DEMİRTAŞ'IN VERDİĞİ İFADE

Tutuklanması istemiyle mahkemeye sevkedilen Selahattin Demirtaş'ın savcılık ifadesi sızdı. "Adil ve tarafsız bir mahkeme karşısında hesap vermekten kaçınmayacağını” söyleyen Demirtaş, “Ülkemizde yargının saygınlığı ayaklar altında iken, düğmesiz olan cübbelerini iliklemeye çalışan böylesi bir yargılamanın öznesi olmayı da asla kabul etmeyeceğim” dedi.

Selahattin Demirtaş ifadesinde ne dedi olay sözler

YENİ!BEKİR BOZDAĞ GÖZALTILAR İÇİN DEDİ Kİ...
HDP gözaltılarına ilişkin flaş açıklama Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan geldi. Bozdağ : 'Hukuka saygı duymadılar gereği yerine getirildi' dedi.

Hükümetten Diyarbakır ve HDP için ilk açıklama

FLAŞ!OTELDE GÖZALTINA ALINDI
Yürütülen soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmeyen HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, kaldığı otelde gözaltına alındı.

FLAŞ!SELAHATTİN DEMİRTAŞ İÇİN TUTUKLAMA İSTEMİ
HDP'deki gece yarısı gözaltılarının ardından Selahattin Demirtaş bu sabah adliyeye çıkarıldı. Demirtaş avukatı ile birlikte savcıya ifade verdi. Savcı Selahattin Demirtaş'ı tutuklanması istemiyle mahkemeye sevketti.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), KCK ve 6-8 Ekim olaylarına yönelik soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmedikleri için aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 11 milletvekili gözaltına alındı.

HDP GÖZALTI LİSTESİ KİMLER ALINDI?
HDP genel merkezi aranırken Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın ardından bir çok milletvekili gözaltına alındı. Gözaltına alınan HDP'li diğer milletvekillerinin isimleri şunlar:

-HDP Genel başkanı Selahattin Demirtaş
-HDP eş başkanı Figen Yüksekdağ
-Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder,
-Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik
-Şırnak milletvekili Ferhat Encü,
-Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir, 
-Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan 
-Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken,
-Mardin milletvekili Gülser Yıldırım,
-Hakkari milletvekilleri Abdullah Zeydan 
-Hakkari milletvekilleri Selma Irmak.                                                      
-HDP'li vekil İmam Taşçıer

HDP'LİLER NİYE GÖZALTINA ALINDI?
Anadolu Ajansı geçtiği son dakika bilgisinde operasyonu Diyarbakır, Hakkari, Van, Şırnak ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarının yürüttüğünü bildirdi. TBMM'de kabul edilen dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin ardından haklarında fezlekelerle alakalı ifade vermeye gitmeyen HDP'li milletvekillerine yönelik ilgili başsavcılıklar tarafından gözaltı kararı verildi.

HDP gözaltı Selahattin Demirtaş'ın evinden alındığı görüntüler

HDP gözaltı Figen Yüksekdağ evinden böyle alındı
 
HDP GÖZALTILARI KİM NEYLE SUÇLANIYOR?
Söz konusu milletvekillerinin haklarındaki fezlekelerin bir bölümü şu suçları içeriyor:

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü üyesi olmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, örgüt adına suç işlemek, Türkiye Cumhuriyeti'ni alenen aşağılamak, terör örgütü propagandası yapmak, Türk milletini, Cumhuriyet'i ve TBMM'yi alenen aşağılamak, Cumhurbaşkanı'na hakaret, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak, terör örgütü PKK propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'a muhalefet, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet, hakaret, suç işlemeye alenen tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, kamu görevlisinin aleyhine iftira, suç işlemeye tahrik ve suç işlemeye azmettirme, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ: Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü propagandası yapmak, suç işlemeye alenen tahrik, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama, devletin birliğin ve ülke bütünlüğünü bozma, suçu ve suçluyu övmek.

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü: Halkı askerlikten soğutma, terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, askeri yasak bölgelere girmek, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs. 

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik: Terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suç ve suçluyu övmek, askeri yasak bölgelere girmek.

TERÖRİST CENAZESİNE KATILDILAR

HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak: Terör örgütü propagandası yapmak. Ayrıca Irmak, güvenlik güçlerinin operasyonunda etkisiz hale getirilen bir teröristin cenazesini morgdan alarak cenaze törenine katılmıştı.

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan: Terör örgütü propagandası yapmak. Zeydan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) terör örgütü PKK'ya yönelik başlattığı hava saldırılarına ilişkin, 26 Temmuz'da yapılan protesto yürüyüşünde, "PKK'nın öyle bir gücü var ki sizi tükürüğüyle boğar." demişti.

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken: Suçu ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılamak.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder: Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet, suç işlemek amacıya örgüt kurmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir: Terör örgütü propagandası, silahlı terör örgütüne üye olmak, suç işlemeye tahrik etmek.

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım: Terör örgütü propagandası, suçu ve suçluyu övmek.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan: Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek.

YURT DIŞINDA OLDUKLARI BELİRLENDİ

Hakkında yakalama kararı bulunan ve yurt dışında olduğu belirlenen HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız: Terör örgütü propagandası yapmak, terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suçu ve suçluyu övmek, silahlı terör örgütüne silah sağlamak. 

Hakkında yakalama kararı bulunan ve yurt dışında olduğu belirlenen HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk: Terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik, suçu ve suçluyu övmek.

CANLI BOMBACIYA TAZİYE

Öte yandan, Hezer, 28 Ağustos'ta Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde bir polisin şehit edildiği saldırının ardından çıkan çatışmada ölü ele geçirilen terör örgütü mensubu Sıdıka Yıldız'ın, Van'ın Başkale ilçesinde düzenlenen cenaze törenine katılarak, tabutunu taşımıştı. Hezer, ayrıca 17 Şubat'ta Ankara Merasim Sokak'ta asker ve 29 sivilin şehit olduğu bombalı terör saldırısını düzenleyen canlı bomba Abdulbaki Sömer için kurulan sözde taziye çadırını ziyaret etmişti.

Haklarında gözaltı kararı bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ve HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ile ilgili süreç ise devam ediyor.


Son Güncelleme: 04.11.2016 22:39
Anahtar Kelimeler:
HdpTerör Operasyonu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.