12 Haziran 2018 Salı günü Gaziantep'te meydana gelen haberler

Gaziantep'te 12 Haziran 2018 Salı günü meydana gelen önemli haberleri sizler için editörlerimiz seçti ve kısa kısa tek bir sayfada topladı... İşte Gaziantep'te günün gelişen haberleri...

Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Ramazan Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.
Meclis Başkanı Tiryakioğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Akıncı, bayramların sevgi, kardeşlik ve dostluk bağlarının pekiştiği, gönüller arasında manevi köprülerin inşa edildiği mukaddes günler olduğunu belirtti. GTB Başkanları, bayramların yardımlaşma ve dayanışma duygularının arttığı, kırgınlıkların sona erdiği özel ve müstesna günler olduğuna işaret ederek, milli birlik ve beraberlik içerisinde kutlanılacak bir Ramazan Bayramı temennisinde bulundular.
GTB Başkanları Tiryakioğlu ve Akıncı yayınladıkları kutlama mesajında, "Rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan-ı Şerifi büyük bir coşku içerisinde ifa ederek, Mübarek Ramazan Bayramı’na ulaşmanın sonsuz huzur ve mutluluğunu bir arada yaşıyoruz. Bayramlar toplumumuzda yardımlaşma ve dayanışma duygularının öne çıktığı, küskünlerin barıştığı, kırgınlıkların bir tarafa bırakıldığı müstesna günlerimizin başında gelmektedir. Bayramlarımız geleneklerimizi ve göreneklerimizi yaşatmamıza vesile olan, içinde barındırdığı kardeşlik ve dostluk bağlarıyla bizleri asırlardır birbirimize sımsıkı bağlayan birleştirici bir güç olmuştur. Her türlü sorunun bertaraf olduğu, kimsesizlerin ve yaşlıların yalnız kalmadığı, yardım elinin ihtiyaç sahiplerine uzandığı, ulusça coşku içerisinde yaşayacağımız huzur dolu bir bayram olmasını diliyoruz. Ayrıca idrak edeceğimiz Ramazan Bayramının, İslam coğrafyasında yaşanan tüm sıkıntıların sonra ermesine ve burada yaşayan kardeşlerimizin refah iklimine erişmesine vesile olmasını temenni ediyoruz. Tüm bu duygu ve düşüncelerle yurdumuzun çeşitli bölgelerinde canları pahasına terörle mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimizin, ülkemizin ve tüm Gaziantepli hemşerilerimizin mübarek Ramazan Bayramı’nı kutluyoruz" ifadelerini kullandı.

Şehitkamil’den bayram kıyafeti ve temizlik malzemesi yardımı

Şehitkamil Belediyesi, Ramazan Bayramı öncesinde dar gelirli ailelere bayram kıyafeti ve temizlik malzemesi yardımında bulundu. Ramazan Bayramı öncesi dağıtımı yapılan yardımlar, dar gelirli aileleri mutlu etti.
Sosyal belediyecilik alanında uyguladığı proje ve çalışmalarla adından söz ettiren Şehitkamil Belediyesi, her bayram olduğu gibi bu bayram da yaptığı yardımlarla dar gelirli aileleri sevindirdi. Şehitkamil Belediyesi bünyesinde hizmet veren Gıda Bankası’nda dağıtılan yardımlar, Ramazan Bayramı öncesi tüm ailelere teslim edilmiş olacak.

Hububatçılardan 857 milyon 849 bin dolarlık ihracaat

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, bölgeden yılın ilk 5 ayında 857 milyon 849 bin dolarlık hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı yapıldığını belirtti.
Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Altunkaya’nın öncülüğünde GAİB’de gerçekleştirilen toplantıda, ihracatın ve sektörün sorunları değerlendirildi. Başkan Altunkaya, yaptığı açıklamada, bölge ihracatına önemli katkı sağladıklarını, bu katkının gelecek aylarda da artarak devam edeceğini söyledi. Sektörün ihracat kalemlerinin gıda, gıda mamulleri ve bakliyattan oluştuğu için bu alana talebin sürekli arttığını ifade eden Altunkaya, “İnsanlık yaşamını idame ettirmek için gıdaya ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle gıda ve gıda mamullerine ilgi sürekli artmaktadır. Kaliteli ve yenilikçi ürünlerle ihracatımızı artırmak için çalışıyoruz. Avrupa’dan Afrika’ya geniş bir alana ihracat yapıyoruz” dedi. Bölgeden birçok farklı kalemde dış satım yaptıklarını vurgulayan Altunkaya, bunun başında buğday ununun geldiğine dikkati çekti. Bölgeden 5 ayda 189 milyon 132 bin dolarlık buğday unu ihracatı yapıldığını anlatan Altunkaya, bu ürünü 164 milyon 723 bin dolarla makarnanın, 104 milyon 499 bin dolarla da bisküvi ve pastanın izlediğini dile getirdi. Altunkaya, ihracatın kalan kısmını da diğer ürünlerle yaptıklarını kaydetti.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi Ramazan Bayramı’nı kutladı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, bayramların bir arada olmanın, sevginin ve kardeşliğin en üst seviyede yaşandığı müstesna günler olduğunu belirterek, tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını kutladı.
Mübarek Ramazan ayının ardından, ülkemizde ve tüm İslam aleminde bayram sevincinin yaşandığını dile getiren Adnan Ünverdi, bayramların, dini ve milli duyguların en üst seviyede yaşandığı, birlik, beraberlik ve bütünleşme zamanı olduğunu kaydetti. Ünverdi, yayımladığı kutlama mesajında, 11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayını geride bırakmanın hüznü, bayramı da karşılamanın sevinci içinde olduklarını kaydederek, “Bayramlar küskünlüklerin, kırgınlıkların unutulduğu özel günlerdir. Bu duygularla büyüklerimizi ziyaret ettiğimiz, çocukları sevindirdiğimiz, sevinçlerine ortak olduğumuz eşsiz anlardır. İnsani değerlerimizin en güzel haliyle paylaşıldığı bu özel günlerde, her zaman olduğu gibi dostluk, sevgi, yardımlaşma ve dayanışmaya daha çok yer vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

GTO Başkanlarından bayram kutlaması

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı Hilmi Teymur, bayramların beraberlik ve dayanışmanın öne çıktığı nadide günler olduğunu belirterek bayramın huzur ve kardeşliğe vesile olması temennisinde bulundu.
Ramazan Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımlayan GTO Başkanları Yıldırım ve Teymur'un mesajında, “Oruç, ibadet, huzur ve kardeşlik içinde geçirdiğimiz mübarek Ramazan ayının ardından bir kez daha mübarek Ramazan Bayramı’na kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Büyükşehir, Çocuk Sanat Merkezi’yle 6 bin 863 öğrenciye ulaştı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı etkinlikleri kapsamında birbirinden farklı atölye çalışmalarıyla 6 bin 863 öğrenciye ulaştı.
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Çocuk Sanat Merkezi, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı okul dönemi etkinliklerini dolu dolu geçirdi. Etkinlikler kapsamında mozaik, resim, tasarım, drama, ebru, el sanatları ve müzik olmak üzere, her gruba beşer hafta süreyle birbirinden farklı atölye çalışmaları düzenlendi, 6 bin 863 öğrenciye ulaşıldı.
Sosyal etkinlik doğrultusunda özgün çalışmaların yapıldığı Çocuk Sanat Merkezi'ne öğrenciler kadar öğretmenler de yoğun ilgi gösterdi.

Milletvekili Erdoğan, kadınlarla bir araya geldi

Gaziantep'te kadınlarla bir araya gelen Ak Parti Gaziantep milletvekili Mehmet Erdoğan, "24 Haziran'da hem Türkiye hem de Gaziantep şahlanacak" dedi.
AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, yoğun seçim çalışmaları kapsamında özel bir hastaneyi gezerek, bölgedeki esnafı ziyaret etti. AK Parti Şahinbey Kadın Kolları toplantısına da katılan Erdoğan, 24 Haziran'da hem Türkiye'nin hem de Gaziantep’in şahlanacağını söyledi. Seçim çalışmalarında gerçekleştirdiği ziyaretlerinde AK Parti hükümetleri döneminde yapılan yatırımları anlatan Erdoğan, Cumhur İttifakı ve partisi için destek istedi. Gaziantep’in 2002 yılından bugüne kadar tüm seçimler ve halk oylamalarında AK Parti'ye her zaman tam destek verdiğini belirten Erdoğan, "İnanıyorum ki bu seçimde de halkımızın desteği tam olacaktır. Bu sevdayı 24 Haziran'da da göstereceğinizi tüm kalbimle ümit ediyorum" dedi. Düztepe Özel Yaşam Hastanesi ziyaretinde Başhekim Dr. İdris Ertaşkın’la görüşen Erdoğan, servislerde tedavi gören hastaları da ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Daha sonrasında AK Parti Şahinbey Kadın Kolları toplantısına da katılan Erdoğan, partili kadınlardan seçim gününe kadar yoğun bir tempoyla çalışmalarını isteyerek, "AK Parti olarak güçlü bir vekille parlamentoya girmek istiyoruz. Bu seçim hem ülkemiz hem de başta Filistin olmak üzere zulüm gören tüm Müslüman ülkeler için önemli. Çünkü bazı kendini bilmez ülkeler tarafından Türkiye üzerine bir takım oyunlar oynanmaktadır. Buna fırsat vermemek için 24 Haziran çok önemli. Çok yoğun bir çalışmamız var, sabah erken saatlerde başlayıp gece yarılarına kadar süren bir seçim çalışması yapıyoruz ama bundan şikayetçi değiliz çünkü insanımıza dokundukça, ülkemizin, Gaziantep’in önceliklerini onlara anlattıkça, 24 Haziran seçiminin önemine değindikçe çok daha duygularının, bakışlarının, ilgilerinin ve karşılıklarının farklı olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.
Erdoğan, mümkün olduğu kadar herkese ulaşmaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını götürmeye, 24 Haziran'da yapmak istedikleri değişikliği anlatmaya ve destek istemeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

SANKO okulları Matematikte dereceye doymuyor

SANKO Okulları öğrencileri Kanguru Matematik Sınavında Türkiye üçüncüsü ve yedincisi oldu.
SANKO Fen ve Teknoloji Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Vahit Alp Hıdıroğlu, 11’inci ve 12’nci sınıf kategorisinde bin 813 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen ilk elemede yüzde 5’lik dilime giren 102 öğrenci arasından final yarışında Türkiye üçüncüsü olmayı başardı. SANKO İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencisi Ece Akdoğan ise 3’üncü ve 4’üncü sınıf kategorisinde 11 bin 464 öğrencinin katıldığı ve ilk elemede yüzde 5’lik dilime giren 584 öğrenci arasından Türkiye yedincisi olarak önemli bir başarıya imza attı. Kanguru Matematik Sınavı, Fransa merkezli “Kangourou Sans Frontieres” derneğine bağlı olarak dünya genelinde 70’e yakın ülkede uygulanıyor. Sınav, öğrencilere matematik dersinde edindikleri becerileri uluslararası düzeyde sergileme, ulusal ve uluslararası düzeyde matematik bilgi ve sevgisini yaygınlaştırma, uluslararası düzeyde ortak bir matematik kültürü oluşturma ve ezbere dayalı matematik bilgisinden ziyade yaratıcı matematik düşünce sistemlerini geliştirme amacıyla düzenleniyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep'teki seçim çalışmaları kapsamında Güneş Mahallesi Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışına katıldı. Bakan Gül, Başörtüsü sorununu çözmek istediğimizde anayasa mahkemesine ilk gidenlerden birinin Muharrem İnce olduğunu söyledi.
Seçim çalışmaları kapsamında Gaziantep Güneş Mahallesinde Seçim Koordinasyon merkezinin açılışına katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, CHP ve Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye yüklendi. CHP’nin halka her zaman tepeden baktığını belirterek, İnce’nin türban yasağına karşı değilim diyerek şirin görünmeye çalıştığını belirtti.
Bakan Gül İnce’yi sert bir dille eleştirerek, " Bu CHP'nin zihniyetini millet çok iyi biliyor. Bu zihniyet ezanlarımızı susturdu. Ama bu ezanları aslına çeviren Menderes geldi, ülkeyi büyüttü kalkındırdı. Ama bu CHP zihniyeti, Menderes'i idam sehpasına götürdü. Bunlar millete tepeden baktı, bidon kafalı dedi. CHP her zaman bu milletle kavga etti. Şimdi çıkmış, başörtüsüne karşı değilim diyor İnce, kalkmış takkiye yapıyor. Bizim için başı kapalısıyla açığıyla 80 milyonuyla kardeşiz. Ama yalan söylemeye, milleti aldatmaya cumhurbaşkanı adayı olan birinin hakkı yok. Başörtüsü için dava açanlardan birisi kim? Muharrem İnce’ydi. Yasağın kalkmaması için anayasa mahkemesine koşanlardan birisidir. Şimdi çıkmış oy istiyor. Demokrasilerde cevabı halk sandıkta verir. Yine verecek" dedi.

Ak Partili Nejat Koçer’den muhalefete “yıkım ekibi” benzetmesi

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer 24 Haziran seçim ziyaretlerine ve gezilerine devam ediyor. Ziyaretlerinde muhalefet partileri için “Yıkım Ekibi” benzetmesini yapan Koçer, “Onlar yıkım, biz yapım ekibiyiz” dedi.
Muhalefet partilerinin ortaya hiçbir somut proje koyamadığını ve milletin sorunlarına çözüm üretemediğini belirten AK Parti Milletvekili Koçer, “Biz proje partisiyiz. Gerek Gaziantep, gerekse de Türkiye genelindeki mega projelerimizle milletin sorunlarına çözüm üretiyoruz. Onlar politikalarını yıkım üzerine kurmuş. Geldiklerinde yıkacaklarını, durduracaklarını ve satacaklarını söylüyorlar. Yıkım ekibi olarak değil yapım ekibi olarak vatandaşın hizmetindeyiz” şeklinde konuştu.
“Söylemler gayri ciddi”
Koçer, seçmenlere yaptığı çağrıda partilerin projelerini inceleyerek oy kullanmalarını isteyerek, “Seçmenler araştırsın. Her partinin projelerine baksınlar, incelesinler. Muhalefetteki tüm partilerin projelerini üst üste koysan AK Parti’nin projelerinin yarısı kadar etmez. Muhalefetlerin söylemleri gayri ciddi. Çok fazla yalan ve yıkım hesabı var. Ben bu kadar hamaset, popülizm ve yalan dolu bir dönem görmedim. Halkı kandırmak ve halkın zihnini karıştırmak üzere çok fazla yalan söyleniyor” dedi.

Şehitkamil’de şehit, gazi, dul ve yetimlerin yaşadığı sorunlar konuşuldu

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Gaziantep Şube Başkanlığına seçilen Cebbar Cücük’ü ağırladı. Ziyarette şehit yakını, gazi, dul ve yetimlerin yaşadığı sorunlar konuşuldu.
Yapılan seçim sonrası göreve yeni başlayan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Gaziantep Şube Başkanı Cebbar Cücük ve yönetim kurulu üyeleri, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nu ziyaret etti. Ziyarette şehit, gazi, dul ve yetimlerin yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu. Dernek Başkanı Cebbar Cücük şehit, gazi, dul ve yetim ailelere yaklaşımı dolayısıyla Başkan Rıdvan Fadıloğlu’na teşekkür etti. Başkan Rıdvan Fadıloğlu ise yeni seçilen Başkan Cebbar Cücük ve yönetim kurulu üyelerine yürütecekleri çalışmalarda başarı diledi.

Şahinbey Belediyesi Dünya Çevre Günü’ne damga vurdu

Şahinbey Belediyesi çevreye duyarlı bir nesil yetiştirmek için düzenlediği yarışmada dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.
Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende çevre bilincini anlatan tiyatro gösterileri sergilenirken, minik öğrenciler kullanılmayan malzemelerden yaptıkları elbiselerle defile yaparak ilgi odağı oldular.

Şahinbey Belediyesi’nden Burç’a dev sosyal tesis

Şahinbey Belediyesi tarafından Burç Esentepe Mahallesi’ne yaptırılan Burç Sosyal Tesisi’nin açılışı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün katılımlarıyla gerçekleşti.
Şahinbey İlçesi’ndeki mahallelere sosyal tesis yaparak her yaş grubunun faydalanabileceği alanlar oluşturan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlubu tesislere bir yenisini daha ekleyerek Burç Sosyal tesisini Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve AK Parti Şahinbey İlçe Başkanı Av. Hasan Teke’nin katılımları ile hizmete açtı.

Sani Konukoğlu Vakfı’ndan Bayram ziyaretleri

Sani Konukoğlu Vakfı Genel Sekreteri Naci Boran, vakıf personeli ile birlikte Ramazan Bayramı öncesinde Gaziantep Huzurevi, Sevgi Evi, Şehit ve Gazi Derneklerine ziyarette bulundu.
Gaziantep Huzurevi’nde kalanların bayramını kutlayan ve sohbet eden Boran, “Sizlere Vakıf Başkanımız Abdulkadir Konukoğlu Bey’in selamını ve armağanını getirdim. Yalnız değilsiniz, vakfımız her zaman yanınızda. Vakfımızın kurucusu merhum Sani Konukoğlu’nun ruhuna Fatiha okursanız memnun olurum” dedi.

Türkiye’nin ilk bin ihracatçı arasına Gaziantep’ten 68 firma girdi

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçı firması arasında Gaziantep’ten 68 firmanın yer aldığını ve Gaziantep’in bu sonuçla en fazla ihracatçıya sahip 3’üncü il olma başarısını gösterdiğini söyledi.
GSO Başkanı Adnan Ünverdi, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması” araştırması sonuçlarına göre, Gaziantep’ten 2017 yılında listeye 68 firmanın girdiğini, İstanbul ve İzmir’in ardından Gaziantep’in en fazla ihracatçıya sahip kent olma başarısını gösterdiğini bildirdi.
Uluslararası gerilimler ve jeopolitik riskler nedeniyle 2017 yılının kolay geçmediğini belirten Ünverdi, ilk bin firma arasına girme başarısını gösteren firmaları kutladı. Ülkemiz ihracatının artarak devam ettiğine ve Gaziantep’in 2018 yılı ilk 5 aylık dönemde de iyi bir performans sergilediğine işaret eden Ünverdi, Ocak-Mayıs döneminde Gaziantep’ten yapılan ihracatın 2 milyar 855 milyon 302 bin dolara ulaştığını kaydetti.

Kaynak İhlas Haber Ajansı

12 Haziran 2018 Gaziantep- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haber7 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haber7 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni yüzünü nasıl buldunuz ?