11 Haziran 2018 Pazartesi günü Gaziantep'te meydana gelen haberler

Gaziantep'te 11 Haziran 2018 Pazartesi günü meydana gelen önemli haberleri sizler için editörlerimiz seçti ve kısa kısa tek bir sayfada topladı... İşte Gaziantep'te günün gelişen haberleri...

Haber albümü için resme tıklayın

Suriye'nin Cerablus kentinde Gaziantep Üniversitesine bağlı olarak Meslek Yüksekokulu kurulacak. İlgili Bakanlar Kurulu kararı alınarak, Resmi Gazete'de yayımlandı.
Suriye’den Arap dünyasına uzanan eğitim, bilim ve kültür yolunun başlangıcı Gaziantep Üniversitesi oldu. Gaziantep Üniversitesine bağlı olarak Suriye'nin Cerablus kentinde Cerablus Meslek Yüksekokulu kurulması ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı, Milli Eğitim Bakanlığının 12.04.2018 tarihli ve 7513506 sayılı yazısı üzerine 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun ek 39. Maddesine göre 5 Haziran 2018 tarihli ve 30422 sayılı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.
Konu ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, "Suriye’de yaşanan savaş ve iç karışıklık nedeni ile ülkelerini terk etmek durumunda kalan ve bölgenin teröristlerden temizlenmesi ile ülkelerine dönen akademisyen, araştırmacı ve yükseköğretim çağındaki gençlerin yükseköğretime dahil olmalarında açılacak Cerablus Meslek Yüksekokulu önemli bir misyon üstlenmiştir. Bu gençlerin geleceklerini doğru şekilde planlayabilmek ve onları topluma ve ekonomiye en doğru şekilde kazandırabilmek amacı ile kendi dillerinde açılan bir Yükseköğretim Kurumunda eğitim almalarının yararlılığı tartışılamaz görülüyor. Cerablus Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılacak bölümler ve programlar, bölgenin ihtiyaçları gözetilerek ve bölgenin bundan sonraki süreçte gelişiminde ihtiyaç duyulan insan kaynağının en hızlı şekilde yetiştirilmesine katkıda bulunacak şekilde tasarlanacaktır. Bu sayede bölgenin kalkınmasına, barış ve huzurun hakim kılınmasına da katkı sağlanacaktır. Suriye’nin Cerablus şehrinde yükseköğretimden uzak kalan yükseköğretim çağındaki gençlerin Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Meslek Yüksekokulu ile iki yıl boyunca yükseköğretim almaları sağlanırken, ilerleyen süreçte dört yıllık Yükseköğretim Kurumlarının açılması da planlanmaktadır. Ağırlıklı olarak Arap dilinde eğitim verecek olan Cerablus Meslek Yüksekokulu’nun Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı olarak açılması oldukça önemlidir. Zira akademik alanda Gaziantep Üniversitesi’nin sahip olduğu alt yapı yeterliliklerinin ve 45 yıllık kurumsal birikiminin burada değerlendirilmesi sağlanmış olacaktır" dedi.

ŞIH MEYDANINDA KADİR GECESİ COŞKUSU YAŞANDI

Şahinbey Belediyesi Kadir Gecesi’nde iftar yemeğinin yanı sıra teravih namazı sonrasında vatandaşlara lokma tatlı ve dondurma ikramında bulundu.

Tıklım tıklım doldurulan Şıh Cami’nin kalabalığı Şıh Meydanı’na kadar taşarken, vatandaşlar teravih namazını kılıp dualarını ettikten sonra Şahinbey Belediyesi tarafından Şıh Meydanı’nda ikram edilen lokma tatlılardan ve dondurmadan alarak Başkan Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ettiler.

KADİR GECESİ ÇOŞKUSU

Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, Şıh Meydanı’nda vatandaşlarla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Mübarek Kadir Gecesi’nde Şıh Cami ve Şıh Meydanı’nda büyük bir coşku oluştu. Hem Ramazan Ayı’nın hem de Kadir Gecesi’nin coşkusu yaşandı. Şıh Meydanı, Ramazan Ayı’nın dolu dolu yaşandığı bir mekan. Kadir Gecesi’nde Salavatı Şerifler getirilerek, Şıh Cami’nde bulunan Peygamber Efendimiz S.A.V Sakalı Şerifi ziyaretçilere gösteriliyor. Biz de Şahinbey Belediyesi olarak Şehreküstü Konakları’nda ve Şıh Meydanı’nda her gün binlerce kişiye yemek verdiğimiz gibi, Kadir Gecesi hürmetine vatandaşlarımıza lokma tatlısı ve dondurma ikramında bulunduk. Vatandaşlarımızın da buraya yoğun bir ilgisi var. Rabbim tüm gecelerimizi güzel bir şekilde yaşamak ve Ramazan Bayramı’na kavuşmak nasip eylesin” dedi.

Başkan Mehmet Tahmazoğlu Şıh Meydanı’ndaki lokma tatlı dağıtımının ardından Tahmazoğlu camisergilenen Peygamber Efendimiz S.A.V Sakalı Şerifi’ni ziyaret etti.

BAŞKAN FADILOĞLU AİLE ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, iftar öncesi 3 ailenin evine konuk oldu. Aile üyelerinin sorunlarını dinleyen Başkan Fadıloğlu, sorunların çözüme kavuşturulması adına ellerinden gelen gayreti göstereceklerini dile getirdi.

Ramazan ayı boyunca iftar saati öncesi aileleri ziyaret eden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, son olarak 3 ailenin evine misafir oldu. İlk olarak 4 çocuklu Türkan Kaya’nın evini ziyaret eden Başkan Rıdvan Fadıloğlu, aile ile karşılıklı sohbet etme imkanı buldu. Ailenin sorunlarına ortak olan Başkan Fadıloğlu, sıkıntıların giderilmesi adına ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi. Çocuklarla yakından ilgilenen Başkan Fadıloğlu, onlara çeşitli hediyeler armağan etti. Başkan Fadıloğlu, daha sonra Yeşilova Mahallesinde yalnız yaşayan 69 yaşındaki Şehriban teyzeyi evinde ziyaret etti. Şehriban teyze ile yakından ilgilenen Başkan Fadıloğlu, karşılıklı sohbet etme imkanı buldu.

GTO Başkanı Yıldırım büyüme rakamlarını değerlendirdi

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, ülkemizin 2018 yılının ilk çeyreğinde başarılı bir performans göstererek yüzde 7,4 büyümesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ocak-Mart 2018 dönemine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendiren GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, 2018 yılında yüzde 7,4 büyüyen ülkemizin 2015 yılından bu yana ilk çeyrekler bazında en yüksek büyüme oranını yakaladığını belirtti. 2017 yılında kredi derecelendirme kuruluşlarının gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme hızının yükselen borçlanma maliyetleri ve sıkı kredi koşulları sebebiyle sınırlı kalacağını ön görüp raporlarında Türkiye’ye ilişkin büyüme rakamlarını revize ettiklerini belirten GTO Başkanı Yıldırım, “Kredi derecelendirme kuruluşları ‘Küresel Ekonomik Görünüm’ raporlarında 2017’de teşviklerin etkisiyle güçlü büyüme kaydeden Türkiye’de bu yıl büyümenin yavaş olacağını açıklamışlardı. Ülkemizin yılın ilk çeyreğinde elde ettiği yüzde 7,4 büyüme oranı bu kuruluşlara iyi bir yanıt oldu. Ülkemize güvenip yatırıma ve üretime devam edenler kazandı, bundan sonra da kazanmaya devam edecekler” dedi. Ülkemizin hedeflerine doğru emin adımlarla yürüyüp küresel bir güç olma yolunda mesafe almaya devam ettiğini dile getiren GTO Başkanı Yıldırım, “Ülkemiz büyüme rakamları ile dünyada gıptayla bakılan bir ülke. 2018 yılının ilk çeyrek büyüme oranı iş dünyasına ve ülkemize moral verdi. Ülkemiz bu büyüme rakamlarıyla olumsuz beklentileri ve tahminleri boşa çıkardı. Bu yüksek büyümeyle ülkemiz özel sektör-devlet işbirliğiyle tüm engelleri aşabileceğini gösterdi.
Ülke olarak sağlıklı bir büyümenin devamı için cari açığı yükseltmeden ihracatın büyüme üzerindeki katkısını arttırmalıyız. Türk iş dünyası olarak daha güçlü bir ekonomi, daha güçlü bir Türkiye için daha çok üretim, yatırım, istihdam ve ihracatla bu büyümeyi devam ettirmeye kararlıyız” ifadelerini kullandı.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Ünverdi, büyüme rakamlarını değerlendirdi

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, ilk çeyrek büyüme rakamlarının memnuniyet verici olduğunu ve 2017 yılında 7,4 büyüyen Türkiye'nin, 2018 yılı ilk üç ayında da yine 7,4 ile büyümesini sürdürdüğünü söyledi.
Türkiye’nin, 2017'nin son çeyreğinde 7,3 yıl bazında ise 7,4 büyüdüğünü hatırlatan Ünverdi, 2018 yılına büyümeyle başlayan Türkiye’nin, dünya konjonktüründe şartlar ne olursa olsun yoluna devam ettiğini belirtti. Ünverdi, ihracat ve sanayi üretiminin ekonomik göstergelerdeki pozitif yönlü gidişatta önemli bir yer tuttuğunun altını çizdi. Kredi Garanti Fonu (KGF), Nefes Kredisi gibi teşviklerin üreticiyi rahatlattığını ve bunun da ekonomiye olumlu yansımalarının olduğunu aktaran Ünverdi, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının açıklamaları, kur baskısı ve seçim atmosferine rağmen Türkiye'nin iyi bir imtihan verdiğini kaydetti.

Milletvekili adayları Kavrak ve Tatar seçim çalışmalarına hız verdi

AK Parti Gaziantep Milletvekili adayları Serpil Kavrak ve Hatice Merve Tatar seçim çalışmaları kapsamında Dünya Engelsiz Kahramanlar Derneğini ziyaret etti.
AK Parti Gaziantep 10. Sıra Milletvekili adayı Serpil Kavrak ve 12. Sıra Milletvekili adayı Hatice Merve Tatar seçim çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Seçim çalışmaları kapsamında Dünya Engelsiz Kahramanlar Derneğini ziyaret eden adaylar, engellilerin sorunlarını dinledi. Hükumetin engellilere verdiği önemi anlatan adaylar, engelli vatandaşların her zaman yanında olduklarını vurguladılar.
Dünya Engelsiz Kahramanlar Derneği Başkanı Mehmet Ateş ise, ziyaretlerinden dolayı Kavrak ve Tatar’a teşekkür ederek, hükumetin kendileri için yaptığı icraatların farkında olduklarını ve nereden nereye geldiklerini bildiklerini belirtti.

MHP milletvekili adaylarından GTB'ye ziyaret

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep Milletvekili Adayları ve parti il teşkilatı yöneticilerinden oluşan heyet Gaziantep Ticaret Borsası’nı (GTB) ziyaret etti.
24 Haziran’da gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri öncesi siyasi parti temsilcilerinin GTB’ye yönelik ziyaretleri sürüyor.
MHP Gaziantep milletvekili adayları Sermet Atay, Meral Özdemir, Serdar Önel, Hüseyin Kurt ve MHP İl Başkanı Muzaffer Çelik ile parti il teşkilatı yöneticilerinde oluşan heyet GTB’yi ziyaret etti. GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ve Meclis Üyeleri tarafından karşılanan MHP heyetine, GTB’nin süren ve devam eden projeleri hakkında bilgiler verildi. MHP heyetini ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, 24 Haziran seçimlerinin Türkiye’ye hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu. Tiryakioğlu, halk iradesinin sandıkta bir kez daha tecelli edeceği seçimlerin tek kazananının Türkiye olması yönündeki dileğini sözlerine ekledi. GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ise MHP heyetine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, seçim çalışmalarında başarılar diledi. MHP Milletvekili adayı Sermet Atay ve İl Başkanı Muzaffer Çelik’de yaptıkları konuşmalarda, Cumhur ittifakı hakkında bilgiler vererek, Gaziantep genelinde yürüttükleri seçim çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Öğrenciler, yılın stresini şenlikte attılar

Okulların tatil olmasıyla karne sevinci yaşayan yüzlerce öğrenci, Şehitkamil Belediyesi tarafından organize edilen Ramazan şenliğinde yılın stresini attı. Sahne gösterilerini izledikten sonra uzun süre dans eden öğrenciler, büyük mutluluk yaşadı.
Şehitkamil Belediyesi, 2017-2018 eğitim-öğretim yılını tamamlayarak uzun bir yaz tatiline başlayan öğrencileri şenlikte buluşturdu. Şehitkamil Belediyesi, Gazikent Mahallesindeki öğrencilerin karne sevinçlerine ortak oldu. Öğrencilerin tatile keyifle başlamasını amaçlayan Şehitkamil Belediyesi, öğrenciler için birbirinden farklı ve keyifli etkinlikler gerçekleştirildi. Şenliklere katılan öğrenciler, kendileri için düzenlenen etkinlikler dolayısıyla Şehitkamil Belediyesine teşekkür etti. Ramazan Ayı süresince her gün farklı bir mahallede düzenlenen etkinliklere yoğun katılım oluyor. Özellikle çocuk ve gençlerin ilgi gösterdiği etkinliklerde: animasyon gösterileri, gölge oyunu, illüzyon gösterisi, ödüllü yarışmalar, balon şov ve geleneksel orta oyunu gösterileri sahneleniyor. Sahneye çağrılan çocuklar arasında düzenlenen yarışmalarda kıyasıya mücadeleler yaşanıyor. Yapılan yarışmalarla keyifli dakikalar geçiren çocuklara oyun sonunda çeşitli hediyeler verilirken etkinliğe katılan çocuklara geleneksel ikramlar da yapılıyor.

Kaynak İhlas Haber Ajansı

11 Haziran 2018 Gaziantep- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haber7 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haber7 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni yüzünü nasıl buldunuz ?