“Gazetecilerin sosyal hakları yeniden düzenlenmeli”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Gaziantep'in ileri gelenleri mesaj yayınladı

Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, gazetecilik mesleğinin zor ve ağır koşullar altında yapıldığını belirterek, bu koşulların iyileştirilmesine yönelik yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesini istedi. Ay, BİK’in aldığı son kararın basın çalışanlarına da olumsuz etki edeceğini söyledi.

İbrahim Ay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, basın çalışanların meslekte yaşadıkları zorluklara dikkat çekti. Ay “Gece gündüz demeden, kar-kış, toz-çamur demeden günün her saatinde haber peşinde koşan basın çalışanları kamuoyunu aydınlatabilmek için her türlü özveriyi gösterirken, maalesef bu mesleği yapanlar, bu emeğin karşılığını tam olarak alamamaktadır. Basın çalışanlarına herhangi bir imtiyaz tanınmasından yana değiliz ama bu kutsal mesleği yapanların, hak ettiği yaşamı sürdürebilmesi adına, öncelikle sosyal haklarının yeniden düzenlenmesini, çalışma koşullarının daha da iyileştirilmesini talep etmekteyiz. Basın emekçilerinin yıpranma paylarıyla ilgili prim gün sayısı indiriminin, çalışma yaşına da etki etmesi de önemli taleplerimizden birisidir. Gazetecilerin üzerindeki ağır yük her geçen gün artarken, Sarı Basın Kartı'na geçmişte tanınan haklar da meslektaşlarımızın elinden alınmış olup, bu hakların tekrar iade edilmesi de meslektaşlarımızın talepleri arasındadır” dedi.

“BİK’İN DÜZENLEMESİ, ÇALIŞAN GAZETECİLERİ DE OLUMSUZ ETKİLER”

Geçtiğimiz günlerde, Basın İlan Kurumu tarafından alınan, resmi ilan yayınlayan gazetelerden istenen “vergi borcu yoktur” belgesini de eleştiren İbrahim Ay “Gazetelerin ekonomik yapısı, basın çalışanlarından ayrı düşünülemez. Basın İlan Kurumu yeni aldığı bir kararla, ödeme yapacağı gazetelerden “borcu yoktur” belgesi istemektedir. Böylece, devlete 2 bin liranın üzerinde borcu olan gazetelerin ilan gelirleri BİK tarafından kesilecektir. Zaten güçlükle ayakta duran gazeteler, önemli bir gelir kaynağını da kaybederse, bundan en başta etkilenenler yine çalışan kesim olacaktır. Bu karar gazetenin sahibinden, muhabirine, dağıtıcısına kadar herkesi olumsuz yönde etkiler. Yerel basını yaşatmak görevimiz olmalıdır. Alınan karar, basını ciddi anlamda ekonomik bir felaketin içerisine sürükleyecektir. Bu yüzden alınan kararın bir an önce geri çekilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“TÜM BASIN EMEKÇİLERİNİN GÜNÜ KUTLU OLSUN”

İbrahim Ay, mesajında, meslektaşlarının her türlü zorluğa rağmen, halkı bilgilendirmek adına cefakar bir şekilde görev yaptığını hatırlatarak “Halkı bilgilendirmek adına yapılan bu mesleğin kutsal olduğu unutulmamalı. Bu anlamda basın emekçisi kardeşlerimiz hak ettiği yaşam standartlarına mutlaka kavuşturulmalı. Bu vesileyle, çalışan veya çalışamayan tüm meslektaşlarımın bu önemli gününü kutluyor, hayatını kaybetmiş olan tüm basın emekçilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajında "Gazeteciler bir mesleğin mensubu olmaktan ziyade, doğrunun ve ideallerinin peşinde koşan saygın yol arkadaşlarımızdır" ifadelerine yer verdi.
GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, toplumsal hayatın ve demokrasinin en önemli özelliklerinden birisinin haber alma ve yayma özgürlüğü olduğuna vurgu yaptı. Basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 Sayılı Kanun” un 10 Ocak 1961’de yürürlüğe girmesinden bu yana 10 Ocak’ın Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlandığını anımsatan Konukoğlu'nun mesajında, “Gazetecilik özveri gerektiren saygın bir görevdir.

Milli değerlerimiz, milli birlik ve beraberliğimiz doğrultusunda kamuoyunu doğru yönlendirme ve bilgilendirmede doğrudan yana görev alan basın mensuplarının toplumda üstlendikleri bu rol çok hassas ve önemlidir. Basın, demokrasinin göstergelerinden birisi olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Böylesine önemli misyon üstlenen ve yayınları ile kurum ve kuralların işleyişine değer katan basının saygın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum" denildi.

---------------------------------------------------------------------

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak, "Basın mensupları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devlet ile halk arasındaki iletişimin en etkili bağlantı noktalarının başında yer alarak, büyük bir sorumluluk ve görev üstlenmektedir” ifadelerini kullandı.


Rektör Dağlı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımlayarak, en zor şartlarda dahi sorumluluk bilinciyle 7 / 24 görev başında olan gazetecileri kutladı. Prof. Dr. Dağlı mesajında, "Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, hulasa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir’ sözlerinde de ifade ettiği gibi, basının bir milletin doğru yönlendirilmesinde, bilgilendirilmesinde ve hedefine ulaşmasında büyük bir güç oldu" ifadelerine yer verdi.
SANKO Üniversitesi olarak, basının mensuplarının desteğini daima yanlarında hissettiklerini belirten Prof. Dr. Dağlı, mesajında “Bizlere desteklerini asla esirgemeyen değerli basın mensuplarımızın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, basın şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.

-----------------------------------------------

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer yılmaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Rektör Tamer Yılmaz, yayımladığı mesajda, 10 Ocak çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Yılmaz'ın mesajında, "Topluma önemli ve doğru bilgilerin aktarılması için çeşitli zorluklara karşı, gazetecilik mesleğinin gereğince mesaide ve mesai sonrası büyük bir özveri ile yılmadan çalışan değerli basın mensuplarının verdikleri emek doğrultusunda ne kadar anlatsam az olacağı kanaatindeyim. Mesleğin bir çok zorluğuna rağmen gecesini gündüzüne katan, kimi zaman tehlikeli bir olaya karşı korkmadan, cesurca bir haber peşinde koşan, kimi zaman önemli protokol üyelerinin takibi gibi çeşitli konularda doğru bilgiyi kamuoyuna ulaştırmak için var gücüyle emek veren basın temsilcileri, toplumumuzun önemli ve çok değerli bireyleridir. Bu değerli temsilciler, halkımızın gören gözü, işiten kulağı ve konuşan dili olarak çeşitli sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmeleri gündeme taşımaktadır.

Bu denli önemli hizmetlerde bulunan basın sektörünün tüm çalışanlarının “10 Ocak Gazeteciler Günü”nü Hasan Kalyoncu Üniversitesi adına bütün samimiyetimle kutluyor, tüm basın mensuplarına görevlerinde başarılar diliyorum. Büyük bir gayretle çalışan ve görevlerini fedakarca yerine getirmeye çalışan gazetecilerimize hizmetlerinden ötürü teşekkürlerimi sunuyor, meslek ahlakı, bilinci ve gayreti içinde çalışan tüm gazetecileri tebrik ediyor ve görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını da rahmetle anıyorum" denildi.

**********************************************

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, mesajında 10 Ocak çalışan Gazetecilerin gününü kutladı. Gazetecilerin gece-gündüz demeden, güç şartlar altında toplumu bilgilendirme görevini yerine getirdiğini vurgulayan Rektör Gür, mesajında “Bu önemi görevi üstlenen gazetecinin toplumsal sorumluluğu göz önünde bulundurmaları gerektiği de mutlaktır. Gazetecinin görevleri sırasında ülke menfaatlerinin yanı sıra toplumsal dinamikleri ve gazetecilik mesleğinin gerektirdiği ahlaki değerleri göz ardı etmemeleri ise bu kutsal mesleğin bir başka gereğidir” ifadelerine yer verdi.


Türkiye’deki basın kuruluşlarının çok önemli bir bölümünün 15 Temmuz hain darbe girişiminde sorumlu bir yayıncılık örneği gösterdiğine işaret eden Prof. Dr. Gür7ün mesajında, "Basın kuruluş ve çalışanlarının, meslek ahlakına, tarafsızlık ilkesine uymaları, başkalarının hak ve özgürlüklerine saygıyı esas almaları, toplumsal sorumluluğu göz önünde bulundurmaları da son derece önemlidir. Bu vesileyle iftira ve karalama değil, yol gösteren, doğru bir şekilde eleştiren, aklı hür, vicdanı hür, kalemini doğrular adına kullanan tüm çalışan gazetecilerin gününü kutluyor, üniversitemizin kapısının bu doğrultuda görevlerini yapan tüm basın çalışanlarına açık olduğunu

09 Ocak 2018 Gaziantep- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haber7 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haber7 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni yüzünü nasıl buldunuz ?