Gaziantep'te bir ilk

Bünyesinde kurduğu müzelere bir yenisini eklemeye hazırlanan Büyükşehir Belediyesi Gazi şehrin müzeler kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlemesine öncü oluyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi fıstığın nasıl yetiştiğini aşama aşama gösteren Dünyanın ilk ve tek Fıstık Müzesini açacak. Fıstığın anavatanı Gaziantep önemli bir çalışmayı daha hayata geçirecek. Dış tasarımı fıstığa benzeyen müze insanlık tarihi kadar eski olan fıstığın üretimden tüketime kadar geçen süreci anlatacak. Müzecilik teknolojileri ve sunum teknikleriyle farkındalık oluşturacak Fıstık Müzesi yakında hizmete alınacak.

Bünyesinde kurduğu müzelere bir yenisini eklemeye hazırlanan Büyükşehir Belediyesi Gazi şehrin müzeler kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlemesine öncü oluyor. Bu kapsamda Gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünün UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına katılarak mutfağıyla markalaşan Gaziantepin eşsiz sofrasına zenginlik katan fıstığın hikayesi Fıstık Müzesinde canlanacak.

ŞAHİN: FISTIĞIN BÜYÜK BİR HİKAYESİ VAR

Fıstık Müzesini gezerek yetkililerden bilgi alan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin lezzetin başkenti Gaziantepi Gaziantep yapan ana damarın fıstık olduğunu bildirdi.

Şahin Fıstığın insanlık tarihi kadar bir geçmişi var bu işin sırrı toprak güneş toprağın kalitesi ve emektir. Büyük bir mücadeleyle ortaya çıkan fıstığın büyük bir hikayesi var. Bu coğrafyanın getirdiği nimetleri daha güçlü bir biçimde geleceğe taşımamız gerekiyor. Fıstık bizim en önemli ürünümüz lezzetimiz ekonomimiz ve bölgenin parlayan yıldızıdır. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak fıstığın aşılamasından gübrelenmesine fıstık ağacının zararlı hayvanlarla mücadelesine kadar her noktasında çalıştık. Hem üreticinin hem tüketicinin hem de fıstığa dayalı sanayinin yanında durduk dedi.

İNSANLAR FISTIĞI HİSSEDECEK

2 milyon nüfuslu fıstık memleketinde 750 bin çocuğun fıstığı görmeden büyüdüğünü dile getiren Başkan Fatma Şahin Çocuklarımızı fıstık ağacıyla tanıştırmamız onlara fıstığın tarihini anlatmamız gerekiyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokolle 146 bin 865 metrekarelik Fıstık Araştırma arazisinin 50 dönümüne Fıstık Parkı kurduk. Artık çocuklarımız burada fıstık ağacını görebiliyor fıstıkla alakalı bilgilere ulaşabiliyor. Dışı fıstık kabuğuna benzeyen dış tasarımı ve içerisinde fıstığın hikayesi görülecek Fıstık Müzesinde fıstığın her aşaması anlatılacak. Fıstık çeşidinden tutun da fıstık nasıl aşılanır nasıl dikilir hanımlar nasıl fıstık kırar fıstık ağacından nasıl menengiç kahvesi yapılır bunları gösteren güzel bir müze olacak. İnsanlar müzede fıstığı hissetsin koklasın fıstığın lezzetinin farkını görsün istiyoruz Barak müziğiyle menengiç kahvesi tadıyla fıstığın tadına bakılacağı bir ortamı yaşasın istiyoruz. Bu konuda çalışmalarda sona geldik inşallah 15-20 gün sonra müzemiz tamamlanacak.

FISTIK FESTİVALİ GASTRONOMİ FESTİVALİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin geleneksel hale getirdiği Uluslararası Antepfıstığı Kültür ve Sanat Festivalini Uluslararası Gastronomi Festivaline dönüştürüyoruz. Gastronomi dalında UNESCOnun Yaratıcı Şehirler Ağına katılarak mutfağımızla markalaşan kentimize gastronomi şehirlerinden gelecek şeflere yerel ürünleri göstereceğiz lezzetimizi uluslararası boyutta taçlandıracağız. Bununla ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Sonbaharda yeni fıstıklar çıktığında 22 ülkenin katılacağı Gastronomi Festivalini büyük bir seremoniye dönüştüreceğiz. Fıstığın üretimden başlayıp tüketime kadar uzanan tüm aşamalarını anlatacağız. Daha fazla üretmeliyiz daha fazla tüketmeliyiz daha fazla satmalıyız daha fazla ürün çeşitliliği oluşturmalıyız. Fıstıkla alakalı her aşamayı çalışıyoruz. Biliyorsunuz Prof. Dr. Canan Karatayın çok güzel bir sloganı var. fıstık yiyin fıstık gibi olun diyor. Canan hanımı da festivalde buraya getireceğiz. Fıstık yemenin faziletlerini güzelliklerini sağlık ve bilimsel açıdan topluma aktaracağız diye konuştu.

ÇOCUKLUĞUMDA BEN DE FISTIK ÇITLATTIM

Fıstığın yaşamın her noktasında var olduğunu sözlerine ekleyen Şahin şunları aktardı: Fıstık ev hanımlarının ekonomisi açısından çok önemli. Ben de çocukken annemle birlikte yazın fıstık kırardık fıstık çıtlatırdık. Çıtlatma işini ben çocukluğumda yapmış birisiyim. Fıstıkçının parça başı getirdiği fıstıktan ücret alırdık. Benim okumam da dershaneye gitmem de fıstığın bereketiyle olmuştur. İşte tam da bu noktada bu kültürü bu müzede yaşatacağız. Geçmişte yaptığımız bu iş hala devam ediyor. Dünya ne kadar makineleşirse makineleşsin hanımların yaptığı küçük dokunuşlarla fıstık farklı bir lezzete dönüşüyor. Müzede fıstığın kırılışını kadınların kılık kıyafetini yüzlerdeki samimiyeti ihlası Anadolu kadının güzelliğini gösteren bir güzellik var. Yerellik özgünlük bizi farklı kılıyor.

11 Temmuz 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haber7 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haber7 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni yüzünü nasıl buldunuz ?