Büyükşehir, 27 ülkeden 40 öğrenciyi ağırlıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak Türkiye Belediyeler Birliği TBB  tarafından organize edilen LOCALINTERNational 2018 yılı Staj Programı kapsamında 27 ülkeden 40 öğrenciyi makamında ağırladı. Öğrencilere Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını anlatan Toprak kent hakkında bilgi verdi.

Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak Türkiye Belediyeler Birliği TBB  tarafından organize edilen LOCALINTERNational 2018 yılı Staj Programı kapsamında 27 ülkeden 40 öğrenciyi makamında ağırladı. Öğrencilere Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını anlatan Toprak kent hakkında bilgi verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahinin başkanı olduğu Türkiye Belediyeler Birliğince Türkiye yerel yönetimlerinin uluslararası platformda tanıtılması ve yerel yönetimler arasında bağların güçlendirilmesi amacıyla üniversite öğrencilerine yönelik olarak 05-15 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek LOCALINTERNational 2018 yılı staj programı kapsamında 27 ülkeden 40 öğrenci iki günlük gezi için Gaziantepe geldi.

Kente gelen öğrencileri ağırlayan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak belediyenin yürüttüğü çalışmaları aktararak Türkiyenin Suriyedeki iç savaş nedeniyle yaklaşık 35 milyon Suriyeli mülteciyi ağırladığını hatırlattı.

2 milyon nüfuslu Gaziantepin 500 bin Suriyeliye gönlünü açtığını kaydeden Toprak bugüne kadar Türkiyenin 30 milyar doların üzerinde mültecilere harcama yaptığını vurguladı.

Büyükşehir olarak konut sağlık istihdam ve eğitim alanında artan sorunlar karşısında çok sayıda proje geliştirdiklerini bildiren Osman Toprak Gaziantepte yaşayan 500 bin mültecinin yüzde 95i Gazianteplilerle birlikte yaşıyor. Zamanla birlikte yaşama kültürü gelişti bu da Gaziantep modelini oluşturdu. Türkiyede hiçbir belediyenin hastanesi yok ama bizim bir hastanemiz var buradan Suriyeli vatandaşlarımız da yararlanıyor. Bu kadar sorumluluk alan taşın altına elini koyan bir ülke dünya devletlerince yalnız bırakıldı mültecilerin yükünü yıllardır tek başına taşıyoruz. Geleneğimizden kültürümüzden ve inancımızdan aldığımız güçle Suriyeli kardeşlerimize yardım etmeye devam edeceğiz. 30 milyar doların üzerinde para harcayan Türkiye tüm dünyaya insanlık dersi verdi ancak sürdürülebilirliği mümkün olmayan bir durumla karşı karşıyayız hiçbir uluslararası kuruluştan yardım alamıyoruz göstermelik olarak geliyorlar fotoğraf karesinde görünüyorlar başka da bir şey yapmıyorlar dedi.

Toprak Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağında 116 şehir arasında yer almayı başaran Gaziantepin eşsiz sofrasının markalaştığını sözlerine ekledi.

Programda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak öğrencilerle günün anısına fotoğraf çektirdi.

10 Ağustos 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haber7 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haber7 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni yüzünü nasıl buldunuz ?