Gizle

Sürdürülebilir Ulaşım Ve Erişilebilirlik Kavramları Üzerine Bir Değerlendirme

Hepimizin dilinde olan ve her ortamda sıkça duymaya alıştığımız dillerimize adeta pelesenk olmuş ‘Trafik Hayatttır.’ cümlesini hepimiz biliriz. Peki burada ki ‘Hayat’ nedir ne ifade ediyor bizlere hiç düşündük mü? Hayat Yüce Yaradan’ın bize bahşettiği en büyük hediyesi ve emanetidir. O emanete sahip çıkmak ve korumak hepimizin en asli ve öncelikli görevi olmalıdır. İşte bu pencereden bakarsak sürdürülebilir ulaşım ve erişilebilirlik kavramının merkezine hayatı dolayısıyla insanı oturtmamız kaçınılmaz olmaktadır. Zaten gerek sürdürülebilir ulaşım gerekse erişilebilirlik konusunda kapsamlı bir çözüm ve insan yaşam kalitesini en üst düzeye çekmek istiyorsak merkeze insan hayatını koymak zorundayız. Bu noktada kanun koyucular ve toplum mühendisleri insan odaklı çözümler ortaya koymalıdır. Bu bağlamda 2002 den bu yana çok yol kat edildi biliyor ve gözlemliyorum. Hem sürdürülebilir ulaşım adına, hem de erişilebilirlik noktasında çok olumlu işlere imza atıldı ama hepimizce malumdur ki daha yapılacak çok iş var. Sürdürebilir ulaşım adına; yapılan duble yollar, köprüler, viyadükler, tüneller, asrın projesi Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Osman Gazi köprüsü gibi bir çok proje yapıldı hep beraber şahit olduk ve daha bir çoğunun da planlama aşamasında olduğunu şahsen biliyorum. Bu yapılanların yeterli olduğunu elbette düşünmüyorum. Çıtayı hep bir tık yukarı doğru çıkarmak zorundayız. Bu iki kavramında doğrudan tüm insanlığı ilgilendirdiğini de asla unutmayalım. Sürdürebilir ulaşım ve erişilebilirlik hedefine ulaşmak için tespitler yaparken, ortaya çözüm yolları koyarken merkeze araçları, binaları değil, merkeze her işte olduğu gibi insanı koymak zorundayız.

Hep yanlış anlaşılan, ya da bizlere yanlış anlatılan bir konu var. Burada bu konuya, bir mimar olarak değinmeden geçemeyeceğim. Erişilebilirlik denildiği zaman hemen hepimizin aklına engelli insanlar geliyor maalesef. Aslında ‘Erişilebilirlik’ demek; hareket zorluğu yaşayan tüm insanların sosyal hayata karışabilmesi için ve rahat bir yaşam standardına kavuşmaları açısından yapılacak bütün düzenlemeleri kapsıyor. Bunun altını kalın bir çizgiyle çizmek istiyorum. Yani yaşlılar, çocuklar, hamileler, aşırı kilolu veya zayıf insanlar, engelliler kısaca toplumun dolaylı olarak her kesimi erişilebilirlik kavramının doğrudan muhatabıdır. İşte tamda bu noktada sürdürülebilir ulaşım ve erişilebilirlik birbirine sımsıkı bir şekilde bağlanmaktadır.

Sürdürülebilir ulaşım ve erişilebilirlik kavramları bir bütündür ve sosyal boyutu vardır. Elbette bu konuda daha söylenecek çok şey var. Ama artık devir konuşma devri değil, icraat devridir. Engellilerin yaşadığı problemler ve zorluklar bellidir. Ortaya bu konuda bilimsel olarak da çözüm yolları konulmuş ve konulmaktadır. Yani teşhis bellidir ve acilen tedaviye geçmek iktiza etmektedir. Neşteri vurmak ve yaraya müdahale etmek vakti gelmiştir. Gelin elbirliğiyle insan merkezli ortaya konulan çözüm yolları ışığında sürdürülebilir ulaşım ve erişilebilirlik adına elimizi taşın altına koyalım. Ulaşım sistemleri oluştururken, erişilebilirlik kriterlerini ortaya koyarken, kişisel keyfi uygulamaları bir kenara bırakıp insan odaklı ve toplum merkezli değerler sistemini baz alalım. Bu işe gönül veren ve azami gayret gösteren kişilere, yerel yönetimlere ve devlet adamlarımıza her türlü desteği vermekten geri durmayalım.

Satırlarıma son verirken; sürdürülebilir ulaşım sorununu çözmüş ve erişilebilirlik kriterlerini tamamlamış bir Türkiye hayal ediyorum. Bu hayalimi benimle paylaşan yüzler görüyorum hayal dünyamda. Sadece yapmamız gereken biraz empati yapmak. Erişilebilir ve sürdürülebilir ulaşımı tam yarınlarda buluşabilmek temennisiyle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Kökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haber7 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haber7 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni yüzünü nasıl buldunuz ?