Türkiye neden mi Suriye de?

Suriye’deki savaş sadece bir iç savaştan ibaret değil, sinsi planların yapıldığı çok karmaşık bir oyunun içindeyiz. Orada yaşananların bizimle alakası yok ise neden ülkemiz hemen her gün terör örgütlerinin bombalı eylemleriyle sarsılıyor? Terör örgütü PYD, YPG apaçık Suriye’de bir örgütlenme içinde.
Amaç Suriye’nin kuzeyinde denize açılan bir kürt devleti kurmak, doğudan Bayır Bucak’a kadar uzanan bölgede bir kürt yerleşkesi oluşturmak. Koalisyon güçlerinin bombalayarak boşalttığı bölgelere Kürtler yerleştiriliyor. Nüfusunun yüzde 80 den fazlası Arap ve Türkmenlerden oluşan Bayır Bucak’ tada hedef bu.
Tabi ki amaç sadece vatansızların vatan arayışı değil, burada ekonomik çıkarlar da var. Bayır Bucak’ı alıp Akdeniz e inen PYD, YPG Kuzey Irak ve Suriye petrolünü Bayır Bucak üzerinden Akdeniz’den geçirmek istiyor. Bu sayede Türkiye’ye olan bağımlılık azalacak. Türkiye ve Suriye üzerinden bunun gibi bir çok oyun oynanıyor.
Fırat Kalkanı Harekatı neden yapıldı?
Bizim evlatlarımız neden Suriye’de Şehit oluyor?
Operasyon başladığından beri bu tür soruları sıkça duyuyoruz, bu soruları soranlarında belli amaçları var, bazen düşmanı dışarıda değil içeride aramak lazım, bunun en büyük örneğini 15 Temmuz’da bire bir yaşadık.
Bu terör örgütü Cizire, Tel Abyad, Kobani ve Afrin e girmiş durumda tek hedef kaldı, Türkiye’ye90 km sınırı olan Cerablus’u da alıp, Suriye’nin kuzeyinde bölgesel genişleme sağlayıp, eylemlerini rahatça gerçekleştireceği bir terör koridoru oluşturmak.
Gaziantep’e bombalar düşerken, Kilis te bizimle alakası olmayan bir savaş yüzünden sivillerimiz ölürken, hemen burnumuzun dibinde bunlar yaşanırken biz ne yapmalıydık? Mantıklı olan durup seyretmek miydi?
Tabi ki de Türk milletine Türk devletine bu duruş yakışmaz. Biz bu ülke için çok ağır bedeller ödedik, ömrümüz yettikçe ödemeye devam edeceğiz. Hiç bir şehit anasını babasını evladımızı neden oralara gönderdiniz diye feryat ederken gördünüz mü? Dillerinde tek cümle vatan sağ olsun, yine olsa yine gönderirdik, bu evlatlar neden ölüyor diye feryat edenlerin amaçları farklı, hedefleri belli sanmayın ki üzülüyorlar.
Türk anası evladını önce vatan için doğurur, bizler evlatlarımızı askere gönderirken dönerse bizimdir , dönmezse şehit olmuş Allah’ındır elhamdülillah deriz.
Vatan dindir, vatan namustur, vatan şereftir, vatanın kıymetini vatansızlar bilemez.
Geçmişte nasıl ki bu vatanı kurmak için savaşlar verdik, bu günde korumak için gereken savaşı vermek zorundayız, bunu bizden sonra gelecek nesillere borçluyuz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Sibel Tunç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haber7 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haber7 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni yüzünü nasıl buldunuz ?