Bir Bayram Sonrası Değerlendirmesi…

Mübarek bir ayın ardından kavuştuğumuz, bir bayramı daha yolcu ettik hep birlikte… Yani ömrümüzden bir bayram daha geçti dostlar acısıyla tatlısıyla, ardından el salladık beraberce… Bir daha kavuşabilmek duasıyla yolladık şeker gibi bir bayramı daha, anılar ülkemize… Tabi mübarek Ramazan ayının manevi havasını ne kadar aldık, ne kadar nasiplendik, herkes kendi nefsinde bunun hesabını yapacaktır mutlaka… Ama sonunda kavuştuğumuz bir bayram vardı ve bayramlar hep güzeldir, hep özeldir, enfes tatlar bırakır insanların damaklarında… Bunu sadece midemiz açısından söylemiyorum,sakın yanlış anlamayın. Elbette Gaziantep te bayram sofraları o kadar zengin ve muhteşem ki, bayramın bitmesini hiç istemiyorsunuz… Dolmalar, sarmalar, yuvarlamalar, kahkeler, tatlılar daha neler neler ? Madden hakikaten harika tatlar bırakıyor sonuçta damaklarda, hususen de Gaziantep’te…

Cennet vatanım Türkiye nin her bölgesinde bu durum böyle, bundan eminim ama biraz memleketçilik yapmamda da bir abes olmasa gerek diye düşünüyorum müsaade ederseniz… O kadar aşığım ki memleketime, Gaziantep aşkımı burada da satırlarıma dökmeden geçemeyeceğim… Ensar Gaziantep, güzel ve özel şehir Gaziantep, tarihi ve kültürel güzelliklerinin birleştiği eşsiz coğrafyalı Gaziantep… Muhacir diye misafir ettiklerimiz bozsa da tadımızı bazen, olsun sen bir kültür mozaiği kadim şehirsin Gaziantep… Bizler; ensar ve muhacir isimlerine layık olmaya çalışırsak hep birlikte, daha da güzel olurdu elbette Bayramlar..!

Şunu da belirtmeliyim yeri gelmişken; ruhen de doyurmalı bayramlar bizleri… Hep nerede o eski bayramlar diyecek değiliz ya! O eski bayramları geçmişin tozlu raflarından alıp; yine, yeni, yeniden kendi dünyamıza misafir etmek, tekrar yaşamaya çalışsak olmaz mı? Bunu yapabiliriz elimizde aslında… Tatillere çıkmak yerine, baba ocaklarını ziyaret etsek, bayramları ana ocağımızda, onların dizlerinin dibinde geçirsek, fakir fukarayı gülümsetsek, eş,dost akrabaları ziyaret etsek, komşularımızın kapısını çalsak ve sımsıcak bir iyi bayramlar desek,bir yetimin başını okşasak, bir öksüzün hayır duasını alsak, gerçek muhacirlere gerçekten ensar olabilsek, o eski bayramları getirebiliriz tekrar inanın bana… Birlik ve beraberlik duygusu içinde, bu duygularımızın tavan yaptığı bayram günlerini en güzel şekilde değerlendirebilirsek, bir daha kimse nerede o eski bayramlar der mi bilmiyorum ?

Bir bayram daha geçip giderken ömür sermayemizden herkesin ağzında şeker gibi bir tat bırakıp geçtiğini umut ediyorum. Elbette hüzünle karşılayanlarda olmuştur bu bayramı… Bayram sofralarında boşalan yerlerin sahipleri hüzne boğmuştur bazılarımızı… Ama hayat bu ya, devam ediyor, akıp gidiyor her şeye rağmen… Ahirete intikal eden sevdiklerimize özlem tavan yapar bu günlerde bilirim, bize düşen onları Allah-u Teala’nın (c.c) yüce rahmetine havale etmek ve yaşamak insani değerlerimizden asla taviz vermeden son nefesimize kadar… Bir gün vuslat vaktinin de geleceğini asla aklımızdan çıkarmadan elbette… Her ayrılık bir vuslata gebedir zira öyle değil mi?

O halde şimdilik hepinizi Allah’a havale ediyor, hakkınızda ne hayırlı ise onu yaşamanızı diliyorum… Bayramlarımız hep şeker tadında olsun duasıyla… Hüzün ve gözyaşının bizlerden fersah fersah uzak olması en büyük dileğim mümkün olduğunca… Bir sonraki bayramda görüşür müyüz bilmem? Nasip olur da görüşürsek, yani vuslat nasip olursa bir değerlendirme de o bayram için yaparız artık… Allahaısmarladık !

Ves-selam…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Kökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haber7 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haber7 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni yüzünü nasıl buldunuz ?