3 Aralık 2023’e Mektup

Sevgili Dostlar;

Bütün dünyada ‘‘Dünya Engelliler Günü’’olarak kabul edilen 3 Aralık Günü; çeşitli etkinlikler, paneller, konferanslar ve sosyal farkındalık projeleri yapılarak hatırlanıldı. Özellikle kutlandı kelimesini kullanmak istemiyorum. Türkiye de olduğu gibi ilimizde de bugünün anlam ve önemi gerek devlet makamları, gerek sivil toplum örgütleri gerekse, halkımız nezdinde unutulmadı hep beraber elbirliğiyle bir farkındalık oluşturulmaya çalışıldı. Ben bugün geldiğimiz noktada çıtayı daha da yükselterek kıymetli büyüğümüz Sayın Cumhurbaşkanımızın öngördüğü modern Türkiye, güçlü Türkiye ve muasır medeniyetler seviyesini inşallah aşmış bir Türkiye hedefinin milat yılı olacak 2023 yılına bir mektup yazmak istiyorum. Geçmişin ışığında bir nevi geleceğe mektup olacak bu. 2002 de yazılmaya başlanan ve geride kalan 15 yılda mürekkebi hiç kurumadan aşkla sevgiyle umutla kaleme alınan bu mektubun gerçek sahipleri elbette sizlersiniz. Ve bu mektubu yazmaya devam etmek için Allahu Tealanın nacizane vazifelendirdiği, sizlerin ancak kalemdarı, hizmetkarı olacak ben, bu bilinçle buradayım. Bu gün 3 Aralık 2023 e bir mektup yazsak nelerden bahsederiz diye düşündüm ve şu an karşınızda bu mektubu yazmaya çalışacağım. Umudu omuzumuzda taşıyarak geçmiş ve gelecekle yan yana 2023 doğru seyahat edeceğiz hayalende olsa.

Atılan her tohum; gerekli bakım yapılırsa ağaç olur ve meyve verir. Engelliler için 2002 den sonra atılan tohumlar; filizlendi, büyüdü, serpildi, artık meyve vermeye başlıyor. Nüfusumuzun büyük bir bölümünü oluşturan siz kardeşlerimi, benim zihniyetim asla bir takvim gününe hapsetmedi ve etmeyecek. Hatırlıyorum 2002 öncesini. Hatırlamayanlar varsa, lütfen sorsun öğrensinler büyüklerinden… Ben toplumdan tecrit edilmiş, dört duvar arasına hapsedilmiş kardeşlerimin o günlerini iyi bilenlerdenim. Tekrar üreten, çalışan en önemlisi yaşayan bireyler olarak kendilerini topluma kabul ettirmeye başladılar artık. Sizleri toplumun tekrar bir parçası yapmak, sosyal hayatın en önemli aktörleri olduğunuzu hatırlatmak adına 2002 de bir kıvılcımdı sadece yakılan. Bu kıvılcım bugün sizlerin sayesinde öylesine büyüdü ki artık engelli kardeşlerimin hepsinin gözlerinde umutsuzluk değil, umut görüyorum. 2023 te ise artık her konuda söz sahibi olmuş, dünya ölçeğinde üreten, çalışan, fikir beyan eden, bir topluluk, bir camia var benim gözümde canlanan... Yapılan her işin temeline ve merkez noktasına insanı koyarak projeler üretirsek; ortada engelli, erişilebilirlik gibi sorunlar kalmayacak. 2023 için ülke olarak büyük hedeflerimiz var her konuda ve engelli hakları noktasında da hedeflerimiz büyük olmalı, hep insan diyerek yarınlara hep birlikte yürümeliyiz.

3 Aralık Dünya Engelliler günü demek ne kadar doğru bilmiyorum. Benim için engelli ya da sağlam insan ayrımı olmadı olmayacak hiçbir zaman. Ben ‘’Yaratılanı Yaradandan ötürü’’sevenlerdenim. Benim için bir gün değil, nefes alıp verdiğim her gün, insanlığa hizmet götürme ve engelli kardeşlerime kucak açma günüdür. Hz.Mevlana’nın dediği gibi; ‘‘Mum olmak kolay değildir, etrafınızı aydınlatmak için yanmanız gerekir.’’ İşte bu aşkla devam edilirse 2023 te dünya engelliler gününün adının 3 Aralık Dünya Empati günü olduğunu hayal ediyorum.

Engelli kardeşlerimin yanında onlara destek olunduğu takdirde neler başardıklarını yakın zamanda gördük. (Ampute Milli Takımı, İşitme Engelliler Milli Takımı, hemen hemen her branşta Paraolimpik dallarda kazanılan basarılar) Yeter ki engelli kardeşlerimize destek olalım imkanlar sunalım. 2023 te doğru emin adımlarla ilerlerken, engelli sporu ve hakları noktasında zirvede bir Türkiye görüyorum. ‘’Hedef sadece engelliler değil tüm pozitif ayrımcılığa gereksinim duyan insanlar’’ olmalı aslında, 2023 te bunu da başarmış bir Türkiye var karşımda. Yorulmaz, durmazsak, siz kardeşlerimle birlikte çalışmaya üretmeye devam edersek, 2023 çok daha aydınlık olacak hem ülkemiz hem de milyonlarca engelli kardeşimiz için. Projeler üretiyoruz, üretmeye devam etmeliyiz. İstihdam alanları açıyoruz açmaya devam etmeliyiz. Hep birlikte buna söz vermeliyiz. Yorulmadan hep çıtayı mümkün olan en üst noktaya çıkarmalıyız.. Bu bilinç, istek ve aşkı kaybetmezsek 2023 gerçekten miladımız olacak. Bizler laf değil proje üreten bir grup olmalıyız her zaman. Engellilerimizi hatırlamak için asla takvimlere ihtiyaç duymamalıyız. Engelli kardeşlerimizi kalplerimizin ve yüreğimizin en nadide odalarında, bir yılın bir günün de değil, ömrümüzün her günü misafir etmeye talip olmalıyız. Bunları yaptığımız zaman3 Aralık2023 yılında engelli hakları ve erişilebilirlik konusunda en az sorunların konuşulduğu bir Türkiye ye hep birlikte uyanacağız…

Ves-selam…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Kökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haber7 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haber7 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni yüzünü nasıl buldunuz ?