Ne güzel şehirsin sen Samsun !

Bu yazımda ne yazayım diye düşünürken geçen senelerde gittiğim Samsun ilimizdeki efsane gezimi paylaşmak geldi.

Yurdumuzun her köşesi öyle güzelliklerle dolu ki bunu yalnızca gezip görerek anlayabiliriz. Samsun'da kesinlikle gidip görülmesi gereken muazzam bir şehir .

Çoğunluğu kapalı ama içimizi açan hoş havası ve mis gibi kokan denizin esintisiyle gidince oradan ayrılmaya hiç istediğim yerlerden biriydi. Başta ulu Önder Atatürk'ümüzün adım attığı limanı gezmekle başlamıştık.

Orda Atamızın ve 18 Arkadaşının heykelleri oldukça gerçekçi olduğundan uzaktan bakıldığında hiçte heykel gibi görünmediğini anlayacaksınız. Ardından Milli Mücadelenin başlamasında vasıta olarak önemli bir yere sahip olan Bandırma Vapuru' nu gezdik. 19 Mayıs 1919 tarihini simgeleyen en önemli vasıta olan Bandırma Vapurunun yapımına 2000 yılında başlanılmış ,

15.04.2001 tarihinde de tamamlanmıştır. Müze olarak kullanılan gemi Adil Çelik tarafından yapılan Atatürk ve Arkadaşlarının balmumu heykeltraslarının bulunduğu bir salon , kaptan köşkü ve diğer mahaller bulunmaktadır. Tarihe götüren bu ortam Atamızın vatanımız için gösterdiği çabaların bir kısmını gösteriyor ve tabi ki böyle bir yerde duygu yoğunluğu yaşamamak inanın elde değil .

Tarihimizi yad ettikten sonra sıra yine tarihin bir parçası olan Amazon kadınlarının yaşamını anlatan Amazon köyü'nde. Burası Samsun'un kent merkezinde kurulu olan 2.5 dönümlük bir alandır. Efsaneye göre Samsun'un Terme ilçesi Gölyazı Beldesinde yaşadıkları tahmin edilen Amazon kadınlarının yirminin üzerinde heykeli bulunuyor. Amazon köyünün ilk girişinde savaşçı Amazon Kadınları ve esir aldıkları adamların heykelleri bizleri karşılıyor biraz ilerledikten sonra savaşta yorulan kadınların dinlenme yerleri ve araç gereçleri bulunmaktadır.


Her köşesi tarih kokan illerimizden biri olan Samsunu anlatmaya sayfaların yetmeyeceginden eminim gidip görmenizi ve bu duyguları yaşamanızı temenni ediyorum .
Saygılarımla ...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ayşe Nur Uçar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haber7 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haber7 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni yüzünü nasıl buldunuz ?