Merhamet acımak değil, acıtmamaktır !

Merhamet ne güzel bir haslettir ne güzel bir duygu!


Rabbimizin Rahman ve Rahim İsminin tecellisi, İnsanda neşv-ü nemâ bulmuş halidir merhamet.
İnsana, insan olma vafsıfını kazandıran güzel bir haslet. Kişinin yaradılışından gelen özelliği, yaradılış, huy demek haslet . Öyleyse her insanda merhamet denen duygu yaradılışdan gelen ve insanın özünde olan güzel bir huy.


Peki yaradılışdan gelen ve özünde var olan bu duyguyu insanoğlu nasıl kaybetti?
Ya da nasıl merhametsizleştik?
Ne ara kaybettik biz bu güzel hasleti?
Savunmasız bir yavrucağı kaçırıp hayvanca bir duyguyla istismar edip öldürürken nereye gitti merhamet denen duygu?


Bakmakla yükümlü olduğu yaşlı kayın validesini sokak ortasında utanmadan arlanmadan evire çevire düverken hiçmi merhamet etmedin hiçmi Allahdan korkmadın vicdansız insafsız kadın!
Ya savunmasız bakıma muhtaç bi çare engelli evladını terlikle ölesiye döven babaya ne demeli? Nerede sizin insanlığınız ve nerede merhametiniz?


Peki engelli maaşı kesildi diye yaşlı bakıma muhtaç babasını sokağa atan vicdansız evlada ne demeli?
Şu satırları kaleme alırken asıl amacım birilerine merhamet ederken onları incitmemek yardımcı olayım derken farkında olmadan yaralamamak üzerine bişeyler yazmaktı. Lakin son günlerde yaşanan aşağıda ki gayr-ı ahlaki davaranışlar beni konunun dışana çıkmaya zorladı.


Tüm bu çirkinliklerin yaşandığı ortamda hiçmi güzel şeyler hiç mi insanın yüreğine dokunan şeyler olmuyor peki? Elbetteki güzel şeyler insani erdemli davranışlarda sergileniyor. Görmek isteyen bu nev-i güzellikleride görüyor hamdolsun. Kendisini ifşa etmek istemiyorum onun insanlığı ve iyiliği Rabbimin katında gizli kalsın. Sadece topluma bir örnek teşkil etsin diye bu merhametli güzel insanın yaptığı yaptığı insanlığı anlatacağım kısaca!


Malumunuz ben deniz ağır engelli bir kardeşiniz olduğum için bazı ihtiyaçlarımı kendi başıma karşılayamıyorum. Allah ondan bildiği gibi razı olsun Rabbimin bana Ancacığımdan sonra merhameti ve hediyesi canım eşim sayesinde karşılayabiliyorum kendi başıma yapamadığım özel gereksinimlerimi. Yaklaşık sekiz senedir dışardan hiç bir yardım almadan beni kimseye muhtaç etmeden o kocaman yüreği, merhameti ve sevgisiyle ağır bir yükün altından kalkmasını bildi! Ben ondan razı oldum Rabbimde inşallah kendisinden razı olsun.


Asıl anlatmak istediğim çok kıymetli bir dostumun beni duygulandıran bir hareketi. Daha öncesinde bana defaaten insanlığı dokunan dünya ve ahiret kardeşim bu güzel adamın bir davranışı. Neydi bu kardeşimin insani davranışı peki? Yoğun bir koşuşturma ve stresli bir çalışma hayatının içinde ben denizin derdiyle dertlenip benim sıkıntımı kendisine dert edinmesiydi. Bir telefon konuşması esnasında beni incitmemek adına Erhan kardeşim benim hasta bir eniştem vardı onun tırnaklarını ben kesiyordum seninde tırnaklarını keseceğim akşama hazır ol dedi. Ben yok mok desemde akşam elinde özel tırnak makası ve traş malzemleriyle geldi. Bu zamanda insanın kendi kardeşinden bile görmediği bu insani erdemli davranış hakikaten insanlık adına kaybolan ümitlerimi yeniden yeşertti! Allah senden bildiği gibi razı olsun merhametli yüreği güzel kardeşim.
Diyorum ya; Merhamet acımak değil acıtmamaktır!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Erhan Ölçer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Haber7 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Haber7 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni yüzünü nasıl buldunuz ?